شهید محمود کرمی

 نام پدر: ابوالقاسم

محل تولد : تهران

تاريخ تولد : 1342

سال ورود به دانشگاه: 1361

رشته تحصيلي: معارف اسلامي و علوم سياسي

تاريخ و محل شهادت: 25/12/1362 جزيره مجنون

نام عمليات : خيبر

گزيده‌اي از زندگي‌نامه شهيد: درسخوان، هنرمند و متعهد

شهيد کرمي در دوران تحصيل خود جزو شاگردان ممتاز بود و در کنار آن در فعاليت‌هاي ورزشي نيز تبحر داشت. وي در سالهاي آخر دبيرستان فعاليت در کانون پرورشي فکري کودکان و نوجوانان را آغاز کرد و در اين زمينه به سرعت پيشرفت کرد. وي با معدل بالا ديپلم گرفت و در چندين رشته مختلف پذيرفته شد اما دانشگاه امام صادق عليه‌السلام را براي ادامه تحصيل برگزيد.

 

بخشي از وصيت نامه شهيد: پرواز حق من است

پدر عزيز! شهيد منطقي دارد كه آن منطق را فقط شهيد و آن كسي كه در راه شهادت حركت مي‌كند، مي‌فهمد امام حسين(عليه‌السلام) را فقط يارانش درك كردند و گر نه ساير بني‌هاشم مي‌گفتند كه پسر رسول خدا(صلي‌الله‌عليه‌وآله‌) در اشتباه است. پدر! منطق شهداي ما هم منطق حسين(عليه‌السلام) و ياران حسين(عليه‌السلام) است. پس اي پدر عزيز، دعا كن تا خداوند شهادت فرزندت را قبول كند تا شما مفتخر به عضويت در خانواده‌هاي شهداي اسلام بشويد و آن وقت است كه بايد بر سر قبر مادرم بروي و به او بگويي كه فرزندت راه همان كسي را رفت كه هميشه برايش غذاي نذري مي‌پختي، راه حسين بن علي(عليهما‌السلام). پدر! اگر خداي نكرده، لحظه‌اي به فكرت خطور كند كه اي كاش نمي‌گذاشتم پسرم برود به جبهه من از دست تو راضي نيستم زيرا كه زمان، زمان پرواز در آسمان شهادت است و من هم افتخار مي‌كنم كه پرنده كوچكي از پرنده‌هاي بلند پرواز هستم، لذا پرواز حق من است.

 

خاطره: هم درس و هم جبهه

در حالي که بچه‌ها همگي نگران و ناراحت بودند که مبادا مدتي طولاني در پادگان بمانند، محمود دست از فعاليت برنداشت و به دوستان دانشجوي خود توصيه کرد که جلسات درس و مباحثه را تشکيل دهند تا عقب‌افتادگي درسي خود را جبران نمايند و ثابت کنند که با کمي تلاش و کوشش مي‌توان هم در سنگر جبهه بود و هم سنگر علم را استوار نگاه داشت. اين بود که پيشنهاد شد هرکس کتابي در طاقچه بگذارد. بدين ترتيب،‌ کتابخانه کوچکي به وجود آمد که مورد استفاده همه قرار گرفت. محمود علاوه بر کارهاي روزانه و مطالعه، ورزش را هم از ياد نبرده بود و ساعتي از روز را به بازي فوتبال مي‌گذراند.