شهید رامین عقدایی

 

نام پدر: ابراهيم

محل تولد: مشهد

تاريخ تولد: 1345

سال ورود به دانشگاه : 1363

رشته تحصيلي: معارف اسلامي و علوم سياسي

تاريخ و محل شهادت: 18/1/1366 شلمچه

عمليات: کربلاي 8

روايت 1 به نقل از پدر : اگر بزرگ بشوي چه مي‌شوي؟

عظمت فکري و روحي شهيد از سنين نوجواني در او مشهود بود. در دي ماه سال پنجاه و هفت هنوز نوجوان بود که ماموران ساواک براي دستگيري من آمدند تقريباً ساعت دو و سي دقيقه بامداد بود که عده‌اي کماندو ناآشنا از تهران به خانه آمدند. آنها مرا دستگير و کف ماشين جيپ خوابانده و مي‌خواستند به بازداشتگاه ببرند. در اين حال رامين با همان سن کم خود، براي آنها سيني چاي آورده بود. براي آن گروه خيلي عجيب بود. يکي از آنها سؤال کرد که آيا تو براي ما چاي آورده‌اي يا ذخيره براي پدرت مي‌فرستي؟ شهيد گفت اين چاي را براي شما آورده‌ام، چون شما مقصر نيستيد. مقصر طاغوت است که شما را از خدا و اسلام اين طور بيگانه کرده است که معلمي را به اين سختي اذيت مي‌کنيد. يکي از آنها با تعجب خطاب به شهيد گفت: «اگر بزرگ بشوي چه مي‌شوي؟!!»

 

روايت 2 به نقل از پدر:

رامين نسبت به مسايل شرعي بسيار حساس و مقيد بود. به عنوان مثال زماني که در ستاد انتخابات رياست جمهوري آيه الله خامنه‌اي فعاليت مي‌کرد، يک سطل پلاستيکي که در آن چسب وجود داشت، درخانه مانده بود. ايشان چندين بار بعد از انتخابات اين سطل را مي‌برد و سؤال مي‌کرد که بايد به کجا تحويل دهد؟ حتي يک روز که خواهر شهيد در آن سطل آب ريخته بود و از آن استفاده کرده بود ايشان ناراحت شد که چرا خواهرش چنين کاري کرده است در حالي که اين سطل متعلق به بيت المال بود. در نهايت سطل را به مسجدي تحويل داد و اين در حالي بود که تمام موجودي خود را در انتخابات خرج کرده بود.

 

شهيد به روايت يکي از دوستانش : مبادا انتخاب رشته تابعي از مسائل اقتصادي باشد

رامين نسبت به مسايل گوناگون دانشگاه حساسيت زيادي داشت خصوصاً بعد از گسترش رشته‌هاي مختلف دانشگاه امام صادق عليه‌السلام هميشه نگران بود و مي‌گفت که نکند به جاي اينکه دانشجويان با توجه به توانايي‌ها و علاقه و عشق، رشته‌ها را انتخاب کنند، مانند کل نظام دانشگاهي ما، جريان رشته‌هاي تحصيلي تابعي از مسايل اقتصادي باشد که چه رشته‌اي آيندة بهتري دارد و به اصطلاح نان بيشتري دارد. چون در اين صورت فلسفه وجودي دانشگاه امام صادق عليه‌السلام منتفي خواهد شد. وي با تدوين شعارها و طرحهاي خاص خود، اين ﻣﺴﺄله را گوشزد مي‌کرد که تواناترين افراد بايد در امر تبليغ تربيت بشوند تا ما بتوانيم پشتوانه براي انقلاب تهيه کنيم.