شهيد عليرضا صفايي نراقي

 

نام پدر: سام

محل تولد: کاشان

تاريخ تولد: 1346

سال ورود به دانشگاه: 1364

رشته تحصيلي: معارف اسلامي و تبليغ

تاريخ و محل شهادت: 4/10/1365 جزيرة ام الرصاص

عمليات: کربلاي 4

بخشي از زندگي‌نامه: رشته مهندسي او را اقناع نکرد

شهيد عليرضا صفايي نراقي در سال 1346 در يک خانواده مذهبي و روحاني که سلسله نسب آن به ملا احمد نراقي (صاحب کتابهاي «جامع السعادات» و «معراج السعاده» و از مفاخر عالم تشيع) مي‌رسد، در شهر کاشان به دنيا آمد. ادب، تقوا و تواضع او زبانزد ديگر دانش آموزان بود. او معتقد بود نمازي مورد قبول خداوند است که در مسجد و با جماعت خوانده شود. از اين روسعي مي‌کرد اکثر اوقات نماز خود را با جماعت و در مسجد بخواند. وي ديپلم خود را با معدل بالا به دست آورد و در رشته مهندسي کامپيوتر دانشگاه صنعتي شريف ادامه تحصيل داد اما علاقه وي به علوم اسلامي باعث شد تا از ادامه تحصيل در آن دانشگاه انصراف داده و در آزمون ورودي دانشگاه امام صادق عليه‌السلام شرکت کرده و پذيرفته شود.

شهيد عليرضا صفايي نراقي در عمليات کربلاي 4 مفقود‌الاثر شد و بعد از 9 سال گلبرگهاي پرپر وجودش به ميهن اسلامي بازگشت.

 

فرازهايي از وصيتنامه شهيد : ما در چه چيز شک داريم؟

ما در چه چيز شک داريم؟ ! در اينکه اين راه حق است؟ يا در اينکه اگر شهيد شديم چيزي از گناهان ما باقي مي‌ماند؟ ! پس حال که در هيچ يک از اين دو شک نداريم و جان امانتي است که در آخر آن را از ما خواهند گرفت – هر چند که ناخشنود باشيم – پس چه بهتر که اين امانت را به صاحبش تقديم کنيم.

در اينجا بايد از دو همنام که يکي مرا به دانشگاه امام صادق(عليه‌السلام) سوق داد، که خداوند اين عزيز را در دنيا و آخرت سرافراز بدارد و ديگري که مرا از ظلمت رياست طلبيها نجات داد و به دانشگاه نور و سعادت و جامعه الحسين (عليه‌السلام) (جبهه‌هاي نور) رهنمون شد، تشکر کنم.

 

خاطره‌اي از دوست و همسنگر: اطلاعات بالاي سياسي و ذوق شاعرانه

وي علاوه بر داشتن اطلاعات سياسي- اجتماعي بالا ذوق شاعرانه هم داشت. شب نيمه شعبان در حضور آيت الله مهدوي کني، مخمس مشهور خود را درباره حضرت مهدي صاحب عصر عجل الله تعالي فرجه خواند که با اين بيت شروع مي‌شود:

گويند بهار آمد، گل گشت نمودار            هم بيد به رقص آمد و هم سرو وسپيدار