حجة الاسلام و المسلمين سید احمد علم الهدی

 

سید احمد علم الهدی فرزند مرحوم آیت الله حاج سید علی علم الهدی از سادات آل شهید از نسل مرحوم سید مهدی شهید ثالث (که در حرم امام رضا علیه السلام با ضربت تبرزین یکی از نوادگان نادرشاه به شهادت رسید) در دهم شهریور سال ۱۳۲۳ در مشهد مقدس به دنیا آمد. در سال ۱۳۳۸ در حوزه علمیه مشهد به تحصیل مقدمات و ادبیات عرب مشغول شد و پس از طی دوره ادبیات و صرف و نحو معانی و بیان در محضر ادیب نیشابوری و سایر اساتید، سطح فقه و اصول را در حضور اساتیدی همچون آیات بزرگوار حاج سید احمد مدرس یزدی، مرحوم حاج شیخ مرتضی شاهرودی، آیت الله مشکینی، مرحوم فیض گنابادی گذراند و سپس به مدت هفت سال از درس خارج فقه مرحوم آیت‌الله العظمی میلانی بهره برد. از ايشان آثار و تأليفاتی در فقه، تاریخ اسلام و کلام به جای مانده است.

در دوران تحصیل طی فعالیت‌های تبلیغاتی در گیلان و مازندان مبارزاتی با رژیم ستمشاهی داشت و تحت تعقیب ساواک قرار گرفت. از ابتدای پیروزی انقلاب از سال ۱۳۵۹ تا مرداد ۱۳۶۱ تحت نظر آية الله مهدوی کنی، رياست وقت کميته‌های انقلاب اسلامی، مسؤولیت کميته منطقه یک تهران را عهده‌دار بود و پس از مدتی به عضویت شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز تهران درآمد.

ايشان در پیشبرد دانشگاه امام صادق علیه السلام نقش مؤثری داشت و به مدت ۲۲ سال به عنوان عضو هیأت علمی و معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه، فعالیت داشت. شکل‌گيری رشته‌ها، دانشکده‌ها و گروه‌های علمی دانشگاه از خدمات پرثمر ايشان می‌باشد. اين خطیب برجسته، در سال 1384 در پی حکم رهبر معظم انقلاب اسلامی، به عنوان امام جمعه مشهد مقدس برگزيده شد و در سال 1385 به عنوان نماينده مردم استان خراسان رضوی در چهارمين دوره مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد. ارتباط ايشان با دانشگاه همچنان برقرار است و به عنوان مشاور عالی رئيس دانشگاه حضور پررنگی دارند.